Argumentů již bylo napsáno hodně, některé shrnu a přidám za sebe ty nejdůležitější. Proč nedoporučuji posílat v současné situaci děti do školy:
Vystavení dětí stresu z testování a následných výsledků
Testování je samo o sobě nepříjemné, pro děti může být velmi stresující, ale horší je pak samotné čekání na výsledky. Při případné pozitivitě bude dítě pravděpodobně vystaveno traumatizujícímu zážitku – reakce ostatních dětí, ostrakizace, umístění do izolace…
Nespolehlivost testů
Testování v podstatě nemá žádný smysl vzhledem ke spolehlivosti testů.
Dlouhodobé nošení roušek
O zdravotních i psychologických rizicích asi není nutné znovu psát.
Ale to, co mně osobně připadá nejdůležitější, je fakt, že přístupem „tak to vydržíš, aby ses mohl vidět s kamarády (mohl se konečně učit, mohli jsme jít do práce…)“ učíme děti podvolit se, poslouchat i nesmyslná nařízení, ohýbat záda před mocnějšími. Poslušnost a naučená bezmoc jsou následky, které si často nesou takto vychovávané děti do budoucnosti, a potýkají se pak s nimi v partnerských vztazích i v zaměstnání. Nízké sebevědomí, přesvědčení o své malé hodnotě, somatické a neurotické potíže, ochota snášet násilí… – to je několik charakteristik takto vychovávaných lidí. (A to nemluvím o celospolečenských dopadech – volání po silném vůdci, tendence k použití násilí „pro dobro všech“ apod.)
Chcete-li ze svých dětí vychovat zodpovědné a sebevědomé dospělé, máte teď mimořádnou příležitost ukázat dětem, že se za ně dokážete postavit (oni to pak v budoucnu dokážou také) a že s vámi nikdo nemůže zacházet jako s poddanými. Buďte pro své děti vzorem!
Nejčastější námitky
Ale děti už jsou dlouho doma, potřebují kolektiv
Ano, plody toho, co vláda těmito opatřeními napáchala na psychice (nejen) dětí, budeme ještě dlouho sklízet, ale to není důvod přidělat dětem další trauma. Můžete se pokusit dětem zajistit kontakt s kamarády ve zdravém a bezpečném prostředím (tím v současné chvíli školy nejsou).
Děti už tolik zameškaly, musí do školy co nejdříve
Nedělejme si iluze, že nějaký týden teď něco zachrání. Mluvte se svými dětmi o tom, co je zajímá, čtěte si s nimi, učte se… Mozek, aby se mohl dobře učit, potřebuje bezpečné prostředí – to v této chvíli ve škole stejně nebude.
Musím už nutně do práce
Doporučuji v tomto případě zvážit priority. Pokud skutečně musíte do práce, zkuste se domluvit s jinými rodiči např. na střídání dětí (takto funguje řada domškoláckých skupinek), požádat o pomoc přátele, zaplatit si „chůvu“… Při falešné pozitivitě testu dítěte stejně v práci moc nepobudete.
Mgr. Eva Mikešová
psychologické poradenství
Děkuji za vaše sdílení na sociálních sítích a všechny reakce. Jak jste se rozhodli vy?